Kaivosteollisuus

Havator on kaivosteollisuuden pitkäaikainen ja kokenut nosto- ja siirtopalvelukumppani

Ota yhteyttäTarjouspyyntö

Kaivosteollisuuden ykköstoimittaja


Kaivosteollisuus on jo pitkään ollut tärkeä teollisuudenala Havatorille. Tämä on näkynyt vahvana läsnäolona kaivosten rakennus- ja laajennushankkeissa ympäri Pohjoismaita. Kalustostamme löytyvät kaikki kaivosteollisuudessa ja malminkäsittelyssä tarvittavat erikoisnosturit ja nostolaitteet. Kokeneet kuljettajamme ovat tottuneet työskentelemään kaivosten ainutlaatuisessa työympäristössä, ahtaissa tiloissa sekä pölyisissä ja pimeissä oloissa.

Turvallisuus on keskiössä kaikessa toiminnassamme. Sovitamme aktiivisesti rutiinimme toimintaympäristöömme, jotta saavutamme korkean turvallisuustason ja työskentelemme samalla mahdollisimman tehokkaasti. Pitkän kokemuksen ansiosta Havatorista on tullut myös kaivosten tuotannonaikainen avaintoimittaja monilla kaivoksilla Suomessa ja Ruotsissa.

Esimerkkejä palvelukokonaisuuksistamme

  • Kaivosten perustamis- ja laajennusurakoihin liittyvät palvelukokonaisuudet ja erikoisratkaisut kapeissa ja ahtaissa kaivosteollisuuden tunnelitiloissa, niin nostoissa kuin siirtotöissä
  • Kaivosten huoltotoimintoihin liittyvät palvelukokonaisuudet
  • Huoltoseisokkien nosto-, siirto- ja suunnittelupalvelut
  • Kaivosteollisuuden laitosten uusasennukset ja huollot
  • Yksittäiset elementtien siirrot ja nostot joko palvelusopimuksella tai urakkatöinä
  • Räätälöidyt palvelu- ja päivystyssopimukset
  • Pohjoismaiset ja valtakunnalliset sopimukset yhteisillä pelisäännöillä
  • Koulutukset

Asiakkaitamme

Pohjoismaiden laajin kalusto yhdistettynä erikoistuneeseen suunnitteluosaamiseen takaa turvallisen ja kustannustehokkaan ratkaisun, toimitettuna avaimet käteen -periaatteella. Muun muassa palveluasenteemme ja asiakkaiden tarpeita vastaavan palveluvalikoimamme ansiosta asiakkaamme suosittelevat meitä erittäin mielellään (NPS: 77).

Ota yhteyttä


Havator nostaa kaiken. Oli tarpeesi mikä tahansa, haluamme ottaa haasteen vastaan. Alan parhaat ammattilaiset odottavat yhteydenottoasi. Ota yhteyttä myyntiimme tai täytä tarjouspyyntö.

Tarjouspyyntö010 4425 500

Yhteyshenkilöt


Heininen Jukka

Nostot | Keminmaa, Sotkamo
Aluepäällikkö, Pohjois-Suomi
jukka.heininen@havator.com
040 521 4833

Julin Peter

Nostot | Vaasa
Aluepäällikkö, Länsi-, Keski- ja Itä-Suomi
peter.julin@havator.com
050 395 5551

Korkeamäki Markku

Nostot | Vaasa, Kokkola, Seinäjoki
Myyntipäällikkö, Länsi-Suomi
markku.korkeamaki@havator.com
050 513 0077

Körkkö Pasi

Satamanostopalvelut
Satamayksikön päällikkö
pasi.korkko@havator.com
040 548 3024

Krapu Jarno

Nostot | Jyväskylä, Äänekoski
Myyntipäällikkö, Keski-Suomi
jarno.krapu@havator.com
040 652 7476

Laksola Jukka

Nostot | Espoo
Aluepäällikkö, Etelä- ja Kaakkois-Suomi
jukka.laksola@havator.com
050 513 0088

Mertala Jouni

Nostot | Keminmaa, Oulu, Rovaniemi, Sodankylä, Sotkamo, Tornio
Myyntipäällikkö, Pohjois-Suomi
jouni.mertala@havator.com
050 513 0057

Sirviö Antti

Nostot | Turku, Pori, Tampere
Myyntipäällikkö, Lounais-Suomi ja Pirkanmaa
antti.sirvio@havator.com
050 569 6013

Vauhkonen Tuomo

Nostot | Kuopio
Myyntipäällikkö, Itä-Suomi
tuomo.vauhkonen@havator.com
040 060 5002

Bergfelt Bo

Teollisuushaalaukset ja -tunkkaukset
Projektipäällikkö
bo.bergfelt@havator.com
040 841 7210

Ruuska Matti

Teollisuuden ja infran raskasnostot, SPMT-siirrot
Myyntipäällikkö
matti.ruuska@havator.com
050 513 0123

Simola Matti

Tuulivoiman raskasnostot
Projektipäällikkö
matti.simola@havator.com
050 395 5540

Söderling Ben

Raskasnostot ja -siirrot
VP
ben.soderling@havator.com
050 431 2366

Bergfelt Bo

Teollisuushaalaukset ja -tunkkaukset
Projektipäällikkö
bo.bergfelt@havator.com
040 841 7210

Henriksson Ari

Tuulivoimakuljetukset
VP
ari.henriksson@havator.com
050 536 7320

Kangasniemi Mika

Muut teollisuuden erikoiskuljetukset 
Projektityönjohtaja
mika.kangasniemi@havator.com
050 344 0366

Liikanen Esa

Muuntajakuljetukset
Liikennevastaava
esa.liikanen@havator.com
050 513 0052