Kaivosteollisuus

Havator on kaivosteollisuuden pitkäaikainen ja kokenut nosto- ja siirtopalvelukumppani

Ota yhteyttäTarjouspyyntö

Kaivosteollisuuden ykköstoimittaja

Kaivosteollisuus on jo pitkään ollut tärkeä teollisuudenala Havatorille. Tämä on näkynyt vahvana läsnäolona kaivosten rakennus- ja laajennushankkeissa ympäri Pohjoismaita. Kalustostamme löytyvät kaikki kaivosteollisuudessa ja malminkäsittelyssä tarvittavat erikoisnosturit ja nostolaitteet. Kokeneet kuljettajamme ovat tottuneet työskentelemään kaivosten ainutlaatuisessa työympäristössä, ahtaissa tiloissa sekä pölyisissä ja pimeissä oloissa.

Turvallisuus on keskiössä kaikessa toiminnassamme. Sovitamme aktiivisesti rutiinimme toimintaympäristöömme, jotta saavutamme korkean turvallisuustason ja työskentelemme samalla mahdollisimman tehokkaasti. Pitkän kokemuksen ansiosta Havatorista on tullut myös kaivosten tuotannonaikainen avaintoimittaja monilla kaivoksilla Suomessa ja Ruotsissa.

Esimerkkejä palvelukokonaisuuksistamme

  • Kaivosten perustamis- ja laajennusurakoihin liittyvät palvelukokonaisuudet ja erikoisratkaisut kapeissa ja ahtaissa kaivosteollisuuden tunnelitiloissa, niin nostoissa kuin siirtotöissä
  • Kaivosten huoltotoimintoihin liittyvät palvelukokonaisuudet
  • Huoltoseisokkien nosto-, siirto- ja suunnittelupalvelut
  • Kaivosteollisuuden laitosten uusasennukset ja huollot
  • Yksittäiset elementtien siirrot ja nostot joko palvelusopimuksella tai urakkatöinä
  • Räätälöidyt palvelu- ja päivystyssopimukset
  • Pohjoismaiset ja valtakunnalliset sopimukset yhteisillä pelisäännöillä
  • Koulutukset

Asiakkaitamme

Pohjoismaiden laajin kalusto yhdistettynä erikoistuneeseen suunnitteluosaamiseen takaa turvallisen ja kustannustehokkaan ratkaisun, toimitettuna avaimet käteen -periaatteella. Muun muassa palveluasenteemme ja asiakkaiden tarpeita vastaavan palveluvalikoimamme ansiosta asiakkaamme suosittelevat meitä erittäin mielellään.

Ota yhteyttä


Havator nostaa kaiken. Oli tarpeesi mikä tahansa, haluamme ottaa haasteen vastaan. Alan parhaat ammattilaiset odottavat yhteydenottoasi. Ota yhteyttä myyntiimme tai täytä tarjouspyyntö.

Tarjouspyyntö010 4425 500

Yhteyshenkilöt


Alhonen Tomi

Nostot | Turku, Pori
Myyntipäällikkö
tomi.alhonen@havator.com
050 379 9825

Hartikainen Jarmo

Nostot | Espoo
Myyntipäällikkö, Etelä-Suomi
jarmo.hartikainen@havator.com
050 513 0066

Heininen Jukka

Nostot | Keminmaa, Sotkamo
Aluepäällikkö, Pohjois-Suomi
jukka.heininen@havator.com
040 521 4833

Julin Peter

Nostot | Vaasa
Aluepäällikkö, Länsi-, Keski- ja Itä-Suomi
peter.julin@havator.com
050 395 5551

Körkkö Pasi

Satamanostopalvelut
Satamayksikön päällikkö
pasi.korkko@havator.com
040 548 3024

Krapu Jarno

Nostot | Jyväskylä, Äänekoski, Kuopio
Myyntipäällikkö, Keski- ja Itä-Suomi
jarno.krapu@havator.com
040 652 7476

Lindholm Joachim

Nostot | Espoo
Liiketoimintajohtaja, Cranes Finland
joachim.lindholm@havator.com
044 550 1037

Naisniemi Joni

Nostot | Oulu
Myynti, työnjohto
joni.naisniemi@havator.com
050 513 0099

Peltola Joonas

Nostot | Kokkola, Vaasa, Seinäjoki
Myyntipäällikkö, Länsi-Suomi
joonas.peltola@havator.com
050 513 0052

Sirviö Antti

Nostot | Turku
Key Account Manager
antti.sirvio@havator.com
050 569 6013

Vuorenhela Jesse

Nostot | Espoo
Aluepäällikkö, Etelä- ja Kaakkois-Suomi
jesse.vuorenhela@havator.com
050 477 1368

Henriksson Ari

Raskasnostot ja erikoiskuljetukset
VP
ari.henriksson@havator.com
050 536 7320

Koivumäki Eero

Teollisuushaalaukset ja -tunkkaukset
Myynti | Project Supervisor
eero.koivumaki@havator.com
050 534 1250

Ruuska Matti

Teollisuuden ja infran raskasnostot, SPMT
Myyntipäällikkö
matti.ruuska@havator.com
050 513 0123

Simola Matti

Tuulivoiman raskasnostot ja -kuljetukset
Myyntipäällikkö
matti.simola@havator.com
050 395 5540

Heir Jan

Teollisuuden kuljetukset 
Myynti | Supervisor
jan.heir@havator.com
040 860 4126

Henriksson Ari

Raskasnostot ja erikoiskuljetukset
VP
ari.henriksson@havator.com
050 536 7320

Koivumäki Eero

Teollisuushaalaukset ja -tunkkaukset
Myynti | Project Supervisor
eero.koivumaki@havator.com
050 534 1250

Måtts Kjell

Teollisuuden kuljetukset 
Myynti | Kuljetuspäällikkö
kjell.matts@havator.com
050 308 7175

Rauha Veli-Matti

Nosturilogistiikka & teollisuuden kuljetukset
Myynti | Kuljetuspäällikkö
veli-matti.rauha@havator.com
0503265086

Simola Matti

Tuulivoiman raskasnostot ja -kuljetukset
Myyntipäällikkö
matti.simola@havator.com
050 395 5540