Nostopalvelut

Havator nostaa kaiken

Ota yhteyttä

010 4425 500

Laadukkaita palveluita kaikkeen nostamiseen


Havator tuottaa laadukkaita palveluita kaikkeen nostamiseen, olipa kyseessä sitten pienen yksittäisen kappaleen nosto tai suuri kokonaispalvelupaketti, jonka hoidamme avaimet käteen ‑periaatteella.

Meiltä löytyy kalustoa pienistä teollisuusnostureista aina järeisiin nostoihin kykeneviin ristikkopuominostureihin. Mottomme on, että mikään nosto ei ole meille liian pieni tai suuri. Nostokalustomme oheen tarjoamme laajan valikoiman erilaisia nostoapuvälineitä, sekä ammattitaitoisen henkilöstön toteuttamaan vaativimmatkin työt.

Ajoneuvonosturit

Valikoimamme kattaa ajoneuvonosturit 30 tonnista 800 tonniin. Ajoneuvoalustaisena nosturi on helppo ja nopea siirtää työmaalle, eikä se vaadi paljoa tilaa kohteessa. Koneet ovat moderneja, alan johtavien konevalmistajien merkkejä, varusteltuna pohjoisen olosuhteisiin. Kalustostamme löytyy aina se oikea kone oikeaan nostoon.

Lue lisää

Tela-alustaiset nosturit

Valikoimamme kattaa tela-alustaiset nosturit 80 tonnista 750 tonniin. Keskisuuret tela-alustaiset ristikkopuominosturit soveltuvat mainiosti esimerkiksi kerrostalojen elementtiasennuksiin. Suuremmat nosturit puolestaan mahdollistavat suurten taakkojen nostot, erityisesti teollisuus- ja infrakohteiden raskasnostot. Tällä kalustolla vastataan tehokkaasti myös tuulivoiman nostotarpeisiin.

Lue lisää

Mobiilitorninosturit

Mobiilitorni soveltuu erityisen hyvin esimerkiksi sääsuojien, telineiden, eristeiden ja runkojen nostoihin, eli kohteisiin, joissa nostoja on paljon, taakat ovat suhteellisen pieniä, ja joissa nopeus, ketteryys ja laaja toimintasäde on valttia.

Lue lisää

Kappaletavara- ja asennusnosturit

Kappaletavaranosturit toimivat mainiosti kohteissa, joissa kuljetetaan tavaraa, asennetaan keveitä teräsrakenteita tai vastaavaa. Monipuolisuutensa vuoksi ne taipuvat melkein mihin mielikuvitus vain riittää. Kappaletavaranostureiden lippulaivana Havatorilla toimii 165 tm nosturi 5-akselisen Volvon alustalla.

Lue lisää

Satamanosturit

Tarjoamme Itämeren satamiin nostoa kokonaispalveluna. Kaikille satamissa toimiville tarjotaan nostoja kiinteällä yksikköhinnalla liikennemääristä riippumatta. Luotettavuus ja käytettävyys ovat toimintamme avainperiaatteita, joiden ansiosta kalusto on aina modernia ja sataman kokonaistarpeiden mukaan räätälöityä.

Lue lisää

Materiaalinkäsittelykoneet

Modernilla materiaalinkäsittelykalustolla satamissa tehtävä työ on taloudellista ja energiatehokasta. Ajantasaisen kaluston avulla toimimme nopeasti ja tarkasti, huomioiden myös ympäristöystävällisyyden haastavimmissakin materaalinkäsittelytöissä.

Lue lisää

Yhteyshenkilöt


Alastalo Teemu

Nostot | Espoo
Työnjohtaja
teemu.alastalo@havator.com
050 564 4081

Dianoff Risto

Nostot | Sodankylä, Rovaniemi
Työnjohtaja
risto.dianoff@havator.com
0400 693 696

Heikkilä Mikko

Nostot | Espoo
Ajojärjestelijä
mikko.j.heikkila@havator.com
010 442 5031

Heininen Jukka

Nostot | Keminmaa, Sotkamo
Aluepäällikkö, Pohjois-Suomi
jukka.heininen@havator.com
040 521 4833

Heininen Pekka

Nostot | Keminmaa
Työnjohtaja
pekka.heininen@havator.com
0400 914 079

Holappa Timo

Nostot | Sotkamo
Työnjohtaja
timo.holappa@havator.com
050 300 8836

Järvinen Lasse

Nostot | Porvoo
Asiakkuuspäällikkö
lasse.jarvinen@havator.com
010 442 5614

Julin Peter

Nostot | Vaasa
Aluepäällikkö, Keski-Suomi
peter.julin@havator.com
050 395 5551

Korkeamäki Markku

Nostot | Vaasa, Kokkola
Myyntipäällikkö, Länsi-Suomi
markku.korkeamaki@havator.com
050 513 0077

Körkkö Pasi

Satamat | Röyttä-Ajos
Työnjohtaja
pasi.korkko@havator.com
040 548 3024

Krapu Jarno

Nostot | Jyväskylä, Kuopio, Äänekoski
Myyntipäällikkö, Itä-Suomi
jarno.krapu@havator.com
040 652 7476

Laksola Jukka

Nostot | Espoo, Tampere
Aluepäällikkö, Etelä-Suomi
jukka.laksola@havator.com
050 513 0088

Naisniemi Joni

Nostot | Oulu
Työnjohtaja
joni.naisniemi@havator.com
050 513 0099

Ojala Pertti

Nostot | Turku
Projektipäällikkö
pertti.ojala@havator.com
010 442 5746

Österblad Jan-Erik

Nostot | Vaasa, Kokkola
Työnjohtaja
jan-erik.osterblad@havator.com
040 553 7081

Putaala Jouni

Nostot | Raahe
Työnjohtaja
jouni.putaala@havator.com
050 513 0079

Sahlström Toni

Nostot | Espoo
Myyntipäällikkö
toni.sahlstrom@havator.com
050 513 0066

Sinisalo Jani

Nostot | Espoo
Myyntipäällikkö
jani.sinisalo@havator.com
041 468 5216

Sirviö Antti

Nostot | Turku
Myyntipäällikkö
antti.sirvio@havator.com
050 569 6013

Sova Jani

Nostot | Rovaniemi, Sodankylä
Työnjohtaja
jani.sova@havator.com
050 591 7644

Vaaraniemi Janne

Nostot | Keminmaa
Työnjohtaja
janne.vaaraniemi@havator.com
050 313 9480

Vornanen Jonna

Äitiysvapaalla. Sijainen Jarno Krapu. 
Nostot | Jyväskylä
Työnjohtaja
jonna.vornanen@havator.com
050 439 3441

Vuorenhela Jesse

Nostot | Espoo
Työnjohtaja
jesse.vuorenhela@havator.com
050 477 1368